Системи термометрії для зерносховищ з пласкою і похилою підлогами
Схема розміщення термопідвісок в складі, а також кількість датчиків викладені в статті «Практична термометрія в зерносховищах з пласкою і похилою підлогами» Просяник А.В., кандидат технічних наук, Хом`як В.С., ДНВП "Ельдорадо", м. Дніпропетровськ // «Хранение и переработка зерна» № 4 березень 2003 р. ст.43-45, а саме:
Наукове обґрунтування і створення технологічно ефективних систем контролю температури зерна в зерносховищах є комплексним і складним завданням підпорядкованим на досягнення наступних цілей: недопущення зниження якості і втрат зерна за рахунок самозігрівання, зниження витрат енерго- і трудоресурсів пов`язаних з обробкою, переміщенням зерна, а також власне контролем температури зерна.
В даній статті викладено результати досвіду ДНВП "Ельдорадо" в розробці нових систем та технічних засобів контролю температури зерна в зернових насипах зерносховищ і технологічно ефективних технічних засобів їх реалізації, а саме: розробка термопідвісок і приладів цифрового відображення і обліку температури, як в ручному, так і в автоматичному режимі із застосуванням комп`ютера, що в свою чергу входить в розв`язання завдання вищого рівня - [1] створення АСУ ТП зернозберігаючих підприємств.
Для виявлення причин повної відсутності стаціонарних технічних засобів ефективного контролю температури зерна, що зберігається в зерносховищах різних типів, а також одержання вихідних даних, що характеризують об`єкт застосування - зерносховище і необхідних для створення таких технічних засобів було проведено обстеження близько ста зерносховищ хлібозаготівельних пунктів і комбінатів хлібопродуктів різних форм власності, в усіх регіонах України. На даний час у хлібозаготівельних підприємствах експлуатуються зерносховища розміром 20 х 62 м., побудовані ще 40-50 років тому. Стіни з цегли, двопохилий шиферний дах; балки перекриття, опори даху (10 рядів) і верхньої галереї, як і сама галерея - дерев`яні. Всі зерносховища конструктивно діляться на зерносховища з пласкою і похилою підлогами. В зерносховищі з пласкою підлогою нормативною ємкістю 3.5 тис. тон, висота насипу зерна досягає 5.5м. У зерносховищах з похилою підлогою ємкістю 6 тис. тон типу НП – 9, висота насипу зерна досягає 11.3 м. Приблизно половина зерносховищ з пласкою підлогою і всі зерносховища з похилою підлогою механізовані, тобто завантаження зерносховища проводиться стрічковим конвеєром з верхньої галереї, а розвантаження - конвеєром нижньої галереї. Зерносховища без нижньої галереї розвантажують із використанням автонавантажувачів типу КШП і автотранспорту.
Враховуючи конструктивні особливості зерносховищ, їх технічну застарілість, вони, порівняно з силосами елеваторів, є значно більш відкритими для проникнення вологи в насип зерна через віконні та дверні проєми, шиферну покрівлю, з ґрунту через асфальтове покриття підлоги, що в свою чергу призводить до створення умов інтенсивного самозігрівання зерна і погіршення його якості. Тим не менше, в практиці зернозберігання є непоодинокі випадки, коли температура зерна в зерносховищі зовсім не контролюється протягом всього часу його зберігання , тобто ще досі діє "соціалістичне" уявлення про дармову безмежність ресурсів. Правда, метод ручного контролю температури за допомогою термоштанг,що застосовується на більшості зерносховищ зернозаготівельних підприємств, важко кваліфікувати як ефективний, а результати вимірювання температури вважати достовірними. Це можна довести, проаналізувавши особливості експлуатації найбільш поширеного та офіційно дозволеного для застосування "Измерителя температуры штангового переносного" ИТШП- 02.
Але перед цим приведемо аналіз науково обґрунтованих [2] і підтверджених практикою впроваджень результатів досліджень, що стосуються:
а) визначення схеми просторового розташування зон контролю температури в об`ємі зернового насипу;
б) визначення спеціалізованих вимог до термопідвісок що можуть бути встановлені у зерносховищах;
в) визначення схем монтажу термопідвісок в зерносховищах з пласкою і похилою підлогами і пов`язані з цим технологічні вимоги до порядку завантаження партій зерна в зерносховища усіх типів.
Для одержання таких результатів було досліджено всі суттєво важливі фактори, що визначають температурний режим зберігання зерна у вигляді зернового насипу в умовах зерносховищ.
Процес формування партій зерна по якості, вологості, засміченості і т.п., яке завантажується на зберігання відіграє важливу роль при визначенні вищезгаданих параметрів.
В останні роки, через роздрібненість постачальників зерна в зерноприймальному підприємстві, досить важко формувати однорідні партії зерна на зберігання в одному зерносховищі. Тому, як правило, контрольоване по температурі середовище на зерносховищі представляє собою зерновий насип сформований у вигляді куп зерна конічної форми, що складаються з накладених один на одного шарів зерна, які розміщуються по конічній похилій насипу, обмеженого геометричною формою зерносховища і відрізняються між собою вологістю, температурою і якістю зерна.
Схема просторового розташування зон контролю температури визначається величиною радіусу зон чутливості (r) - максимальної відстані від датчика до середньої площини (осі, центру) джерела самозігрівання, при якій датчик ще реагує на підвищення температури до того як наступило погіршення якості зерна, тобто температури 35 °С. Джерелом самозігрівання є шар зерна однієї партії підвищеної фізіологічної активності. Температурне поле в такому шарі розвивається однаково в усіх точках, досягаючи максимального значення 54 °С, коли шар зерна "вигорає" , в той час як у сусідньому верхньому шарі зерна температура досягає лише 35 °С. Тепло від джерела самозігрівання передається шляхом теплопровідності до того часу поки температура в ньому не досягне 35-40 °С.
В результаті комплексного врахування теплопровідності зерна різних культур, технологічних засобів і умов формування партій зерна і його підготовки для збереження було визначено, що по висоті зернового насипу зони контролю температури (датчики) потрібно розташовувати з інтервалом рівним подвійній величині радіуса чутливості 2r =1.3-2м. Для реальних умов експлуатації зерносховищ в прив`язці до їх геометричних розмірів розроблена і представлена на малюнку схема просторового розташування зон контролю температури. Цієї схеми достатньо для визначення оптимальної кількості зон контролю (датчиків) у термопідвісці і кількості термопідвісок необхідних для оснащення одного зерносховища.
Схема розташування зон контролю температури в поперечному перетині: а) зерносховища з пласкою підлогою; б) зерносховища з похилою підлогою; в) в повздовжньому перетині для обох т ипів зерносховищ.
Таким чином, для ефективного контролю температурного поля зернового насипу в зерносховищі з пласкою підлогою, необхідно контролювати температуру в межах 70-168 просторових зон; в зерносховищі з похилою підлогою потрібно контролювати температуру в межах 110-264 просторових зон. І якщо кількість зон контролю температури в поперечному перетині зерносховища повинна бути сталою: для зерносховища з пласкою підлогою -7 зон контролю, а для зерносховища з похилою підлогою - 11 зон контролю, то кількість таких поперечних перетинів, які визначають кількість термопідвісок може знаходитись у межах від 10 до 24 рядів.
При наявності 24 поперечних рядів зон контролю термопідвісок немає ніяких обмежень для організації технологічної схеми завантаження зерносховища. При використанні менше 24-ти рядів термопідвісок, потрібно в зерновому насипу зерносховища формувати купи зерна вздовж зерносховища таким чином, щоб поперечний перетин зон контролю температури проходив через верхівку купи, тобто скидання зерна з верхнього конвеєра потрібно виконувати чітко над вертикально закріпленою термопідвіскою.
Тепер повернемось до аналізу ручного контролю температурного поля в зерносховищі за допомогою термоштанги. Якщо витрачати на одне вимірювання 15 хв. (з врахуванням часу, необхідного для досягнення датчиком температури зерна), то весь процес вимірювання температурного поля в зерносховищі з пласкою підлогою займе 42 год., а в зерносховищі з похилою підлогою - 66 годин фізичної праці оператора на поверхні зернового насипу зимою на морозі з термоштангою вагою до 5 кг. Мало того, при довжині робочої частини термоштанги в межах 3 м., навіть при тому що оператор зможе занурити термоштангу на максимальну глибину, температуру нижніх шарів зерна в зерноскладі з похилою підлогою контролювати взагалі неможливо.
Застосування відомих термопідвісок ТП-1М (АЛД 2.825.000), що випускає НВО "Промавтоматика", м. Житомир, для стаціонарного контролю температури зерна в зерносховищах практично неможливе з наступних причин. Термопідвіска громіздка і через свої конструктивні особливості під час випуску зерна сприяє виникненню осьового навантаження до 700 кг. на точку кріплення, а в зерносховищі це дерев`яна балка перекриття зерносховища. А для того, щоб реалізувати ефективний контроль температури насипу зерна в поперечному перетині потрібно використати 3 термопідвіски. Враховуючи приведене обгрунтування кількості зон контролю, на одне зерносховище потрібно використати не менше 30-ти термопідвісок, які при випуску зерна можуть створити аварійне навантаження на перекриття зерносховища механізованого типу. В зернрсховищах немеханізованого типу термопідвіски ТП-1М, в разі їх використання заважатимуть роботі автонавантажувачів і автотранспорту.
В 2001 р. в ДНВП "Ельдорадо" була проведена розробка комплекту зонного контролю температури (ЗКТ) для зерносховищ. До складу ЗКТ входить цифровий термометр ЗЕТ-7(11) і спеціалізована термопідвіска ТПЗ-7(11).
Технічні характеристики термопідвіски ТПЗ-7(11) | ||
Кількість зон (датчиків) контролю | 7, або 9, 11 | |
Тип датчика, градуювання | ТОМ, 50М | |
Клас датчиків | С | |
Вага термопідвіски | не більше 3 кг |
Конструктивно термопідвіска складається з трьох ланок кабелю відповідної довжини змонтованих в одному стандартному з`єднувачі. В кожну із ланок термопідвіски вмонтовано необхідну кількість стандартних герметичних датчиків.
Технічні характеристики цифрового термометра ЗЕТ-7(11) | ||
Кількість зон контролю | 7, або 9(11) | |
Діапазон вимірювання температури | -20 +600 °С | |
Ціна одиниці молодшого розряду | 0.10 °С | |
Вага приладу | не більше 2 кг |
Живлення ЗЕТ здійснюється з автономного джерела постійного струму напругою від 5В до 10В. Конструктивно ЗЕТ- 7(11) являє собою переносний прилад в металевому корпусі, до якого на час вимірювання температури через стандартний з`єднувач приєднується термопідвіска. Вибір зони контролю оператор здійснює перемикачем, що входить до складу термометра.
Уніфікація термопідвісок передбачає застосування одного термометра ЗЕТ-7(11), незалежно від загальної кількості зон контролю температури.
Загальний час контролю температурного поля зерносховища з похилою підлогою типу НП-9 не перевищує 40 хв.
Електрична схема і конструктивне виконання термопідвісок ТПЗ-7(11) дозволяє об`єднувати їх через комутатор на інформаційну шину для організації комп`ютерної системи термометрії.
На даний час комплекти зонного контролю температури впроваджені й експлуатуються в механізованих зерносховищах з пласкою і похилою підлогами зерноприймальних підприємств Запорізької та Кіровоградської областей.
Література
2. Сергунов В.С. Повышение эффективности контроля за процессом хранения зерна в хранилищах разного типа // Элеваторная промышленность. Экспресс-информация. Выпуск 7. М. 1985 г.